داربست چیست؟ انواع داربست


داربست چیست؟ انواع داربست

 

_

داربست ها برای کارهای گوناگون و در ابعاد و شکل های متنوع وجود دارند. داربست ها زمانی اختراع شدند که انسان ها نیاز پیدا کردن تا در مکانی بالاتر از سطح زمین کار کنند. اما  همه ی داربست ها یک شکل نیستند و در ابعاد و برای کاربری های متفاوت تهیه شدند. در ادامه ی این نوشته به بررسی انواع داربست و داربست نما استاندارد خواهیم پرداخت.

 • داربست معلق
 • داربست اسکلتی
 • داربست فلزی
 • داربست خرپا
 • داربست دو طرفه
 • داربست چوبی
 • داربست پایه دار
 • داربست بازویی

اجزای داربست

ستون داربست

ستون داربست در واقع لوله ای 6 متری است که با توجه به ارتفاع ساختمان و نیاز، توسط بست ها ان را کشیده تر میکنند. این لوله به صورت قائم یا کمی مایل به ساختمان نصب میشود و وزن وارد بر داربست را به زمین منتقل میکند.

شمع مایل

شمع مایل در واقع لوله ای است که بر روی ساختمان کناری و یا روی زمین به صورت افقی قرار میگیرد.

لوله های داربستی سرتاسری افقی

این لوله ها به صورت افقی و عمود بر لوله های داربست قرار میگیرند و به عنوان ایجادکننده تکیه گاهی به صورت لوله های زیرتخته ای و دستگاه های افقی داربست ایفای نقش میکنند و داربست را به صورت طولی مهار میکنند.

لوله های داربستی زیرتخته ای

گاهی نیاز است تا روی لوله های داربست تخته ای قرار داده شود در این هنگام بین دیوار ساختمان و لوله های عمودی داربست لوله هایی افقی قرار داده میشود تا این تخته ها روی ان قرار بگیرند. به این لوله های افقی لوله های زیرتخته ای گفته میشود.
CONSTRUCTION
_

اجزای داربست

 

 

داربست ها در واقع قطعاتی مجزا هستند که زمانکیه در کنار یکدیگر قرار میگیرند برای کاربری یکسانی ایفای نقش میکنند. در ادامه شما را با این اجزا اشنا میسازیم.

 • ستون داربست

ستون داربست در واقع لوله ای 6 متری است که با توجه به ارتفاع ساختمان و نیاز، توسط بست ها ان را کشیده تر میکنند. این لوله به صورت قائم یا کمی مایل به ساختمان نصب میشود و وزن وارد بر داربست را به زمین منتقل میکند.

 • لوله های داربستی سرتاسری افقی

این لوله ها به صورت افقی و عمود بر لوله های داربست قرار میگیرند و به عنوان ایجادکننده تکیه گاهی به صورت لوله های زیرتخته ای و دستگاه های افقی داربست ایفای نقش میکنند و داربست را به صورت طولی مهار میکنند.

 • لوله های داربستی زیرتخته ای

گاهی نیاز است تا روی لوله های داربست تخته ای قرار داده شود در این هنگام بین دیوار ساختمان و لوله های عمودی داربست لوله هایی افقی قرار داده میشود تا این تخته ها روی ان قرار بگیرند. به این لوله های افقی لوله های زیرتخته ای گفته میشود.

 • شمع مایل

شمع مایل در واقع لوله ای است که بر روی ساختمان کناری و یا روی زمین به صورت افقی قرار میگیرد.

 • لوله های داربستی مهار

ممکن است شما هم لوله هایی را به صورت قطری درون داربست ساختمان ها دیده باشید این لوله ها برای مهار وزن داربست قرار داده میشوند و به ان ها لوله های مهار گفته میشود.

 • قید دیواره درگاهی

لوله ای توسط ان بتوان داربست را به قسمتی از ساختمان مهار کرد قید دیواره درگاهی نام دارد. مثلا میتوان از طریق قرار دادن قید دیواره درگاهی بین دو سطح یکپارچه مثل لغازهای درگاهی با دیواره های پنجره این مهار را صورت داد.

 • قید

قید همان لوله ای است که از طریق ان میتوان داربست را به دیواره درگاهی مهار داد.

 • دستک های افقی داربست یا لوله های عرضی

در داربست لوله هایی سرتاسری و افقی قرار دارند که  میان این لوله ها، لوله های دیگری قرار میگیرند. به این لوله ها دستک های افقی داربست گفته میشود.

 • میله شکاف دار اتصال

برای اتصال دو لوله به یکدیگر استفاده میشود که از بست بوشی سریع تر است.

انواع داربست

 • پایه مهار

برای محکم کردن قید دیواره درگاهی بین دو لغاز مورد استفاده قرار میگیرد.

 • اتصالات جهت پل زیر سقف و…

در انتهای بالایی داربست اتصالاتی قرار دارد که داربست را به پل زیر سقف متصل میکند. این اتصالات وظیفه ی محکم کردن داربست را برعهده دارند.

 • بست پله ای داربست و صفحه پله

برای اینکه بتوان راحت تر از داربست استفاده کرد روی ان پله، پارگرد و مکانی برای رفت و امد فراهم میکنند.

 • پل

لوله ای که بر روی لوله های زیرتخته ای یک پنجره قرار دارد همان پل است.

 • بست راست گوشه

برای اتصال ستون یک داربست به لوله افقی سرتاسری از اتصال راست گوشه و یا قائمه استفاده میشود.

 • بست لوله زیرتخته ای

برای اتصال لوله زیرتخته ای به لوله ی افقی سرتاسری مورد استفاده قرار میگیرد.

 • بست گردان

از این بست برای اتصال لوله ی مهار به لوله ی افقی سرتاسری در زاویه ی دلخواه استفاده میشود.

 • بست بوشی

برای اتصال سر به سری دو لوله از این بست استفاده میشود که بیرونو درون دو لوله قرار میگیرد.

 • بست خاردار

برای اتصال لوله های دو تکه.

 • مهار انتهایی

بست هایی که به بخش انتهایی لوله ها متصل شده اند.

 • صفحه زیرستون

صفحه ای که زیر ستون قرار میگیرد و قابلیت اتکای ۰٫۲۲۵ متر مربع را دارا است. برخی از این صفحه ها قابلیت تنظیم دارند.

 • پایه قابل تنظیم

در پایین پایه ی داربست قرار دارد و برای تنظیم ارتفاع پایه داربست مورد استفاده قرار میگیرد.

 • توپی های پلاستیکی

از این توپی های قارچی شکل در انتهای لوله ها استفاده میشود تا افراد در هنگام برخورد با ان ها دچار مشکل نشوند.

داربست چیست؟ معرفی انواع داربست

از انواع داربست‌ ها در کار ساخت و ساز استفاده می شود. ابتدا با تعریف داربست آشنا می‌شویم و سپس در مورد هر کدام از آنها توضیح خواهیم داد.

از داربست چه می‌دانیم؟

خوب، داربست فقط یک سازه موقت فلزی و یا چوبی است که برای حمایت از سازه اصلی مورد استفاده قرار می‌کیرد، و در عین حال به عنوان بستر یا یک پایه برای کارگران در حین انجام کارهای ساختمانی عمل می‌کند. با توجه به نوع کار ساخت و ساز، از انواع مختلفی از داربست ها استفاده می‌شود. داربست باید به خوبی مونتاژ شود، مستحکم باشد تا از کارگران و دیگر مصالح ساختمانی که بر روی آن قرار میگیرند، حمایت کند

انواع مختلف داربست های مورد استفاده در ساخت و سازبه طور خلاصه در زیر شرح داده شده است.

داربست خرپا

در داربست های خرپا، صفحه‌ی اصلی کار روی نردبان‌های متحرک یا سه پایه قرار داده می شود. این داربست برای ارتفاع 5 متری استفاده می‌شود و به طور معمول برای کار در داخل اتاق مانند تعمیرات، نقاشی و موارد مانند آن استفاده می‌شود.

داربست فلزی

داربست فلزی از لوله ها، اتصالات و بست های فلزی که به هم متصل می شوند، تشکیل شده است. مونتاژ و برچیدن این داربست آسان است و در عین حال نیازمند مهارت و دقت بالایی برای نصب است. این نوع داربست استحکام بهتر، دوام بیشتر و مقاومت بالایی دارد. اگرچه اندکی هزینه نصب آن نسبت به سایر داربست‌ها بیشتر است، اما ایمنی بیشتری برای کارگران فراهم می‌کند. به همین دلیل است که این نوع داربست امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد

داربست اسکلتی

داربست های اسکلتی نیز از فولاد ساخته می شوند. با این حال، آن‌ها با کوپلینگ و قاب‌های خاص نصب می‌شوند. این نوع داربست‌ها به صورت آماده در بازار موجود هستند.بستر کار بر روی قلاب‌ها تنظیم شده است که برای سطح مورد نیاز در این نوع داربست‌ها قابل تنظیم هستند.

داربست های معلق

داربست‌های معلق به طور عمده برای نقاشی، تعمیرات، شستشو و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع داربست، با استفاده از زنجیر یا طناب، بستر کار از سقف به حالت آویزان قرار می‌گیرد و می‌توان آن را روی سطح مورد نظر بالا یا پایین برد.

داربست بازویی (کنسولی)

در داربست های بازویی، استاندارد ها توسط زنجیره‌ای از سر ستون‌ها پشتیبانی می شوند و این سر ستون ها از طریق سوراخ‌هایی به دیوار متصل می شوند. این یک نوع داربست “تک فریم” است. در نوع دیگری، سر ستون ها از طریق سوراخ‌هایی در داخل کف‌ها قرار داده می شوند وبه این این نوع داربست، داربست های دوبله گفته می‌شود. هنگام ساخت داربست های کنسولی، باید بسیار مراقب بود. به طور معمول در شرایط زیر داربست‌های کنسولی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هنگامی که قسمت بالای دیوار در حال ساخت است

هنگامی که زمین نزدیک به دیوار و آزاد است

هنگامی که زمین نمی‌تواند استانداردها را بر آورده سازد

داربست تک یا واحد

داربست های تک معولا برای بنایی استفاده می شوند و به آن داربست لایه آجر نیز گفته‌ می شود. داربست‌های تک شامل پایه، تیر افقی چوب بست، لوله افقی داربست و … هستند که به دیوار در فاصله‌ی حدود 1.2 متصل می‌باشد. فاصله بین پایه‌ها حدود 2 تا 2.5 متر است. لوله افقی داربست به پایه‌ها در فاصله تقریبی 1.2 تا 1.5 متر متصل می‌شوند. تیر افقی چوب بست از شکاف دیوار به سمت انتهای لوله افقی داربست خارج می‌شود. تیر افقی چوب بست در فاصله‌ای بین 1.2 تا 1.5 متر قرار می‌گیرند.

داربست دو طرفه (دوبل)

داربست دو طرفه به طور معمول برای بنایی استفاده می‌شود، بنابراین، داربست بنایی نیز گفته می شود. همچنین به آن داربست مستقل نیز می‌گویند. معمولا در دیوارهای سنگی، ایجاد سوراخ در دیواربرای حمایت از تیر افقی چوب بست، دشوار است. بنابراین، ازدو داربست دو طرفه استفاده می شود.اساسا، ردیف اول حدوب 20 تا 30 سانتی متر دور از دیوار قرار می‌گیرد و ردیف بعدی یک متر با آن فاصله دارد. چوب بست‌های افقی توسط هر دو فریم پشتیبانی می‌شوند. به منظور قوی تر کردن آن، مهاربندی متقاطع و تیر شیب دار استفاده می‌شود.

داربست صنعتی مرحله دار (Kwikstage)

داربست صنعتی مرحله‌دار از فولاد گالوانیزه ساخته شده است. جمع کردن و راه ادازی این داربست آسان است. این سیستم داربست برای سازندگانی که در پروژه‌های بزرگ یا کوچک کار می‌کنند، بسیار مفید است. هر کجا که داربست معولی به کار می‌رود، داربست صنعتی مرحله دارنیز می‌تواند به عنوان جایگزین استفاده شود. با استفاده از سیستم همبندی قوی و ایمن، سیستم چند تکه‌ای این داربست می‌تواند در هر ارتفاعی ساخته شود.

داربستداربست ایران زمین

اجاره داربستداربست ارزانداربست سریعداربست فوریفروش داربستقیمت داربست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *